Jak można zrobić fajny portret dziecka w warunkach domowych? Czy to zawsze musi być przekupstwo, albo sytuacja owiana sporymi nerwami? Otóż nie. Podam ci kilka przykładów jak można w fajny sposób poprosić dziecko o pozowanie do wymarzonego zdjęcia. Przede wszystkim jednak, musisz się do tego przygotować. Naszykuj swój smartfon, ubierz dziecko zgodnie z zasadami kolorów (o kolorach z pewnością napisze kolejny post) , zorganizuj zabawę i do dzieła 🙂

1, dobra zabawa.

Przede wszystkim dobra zabawa. Gdy maluch będzie pochłonięty zabawą, a ty znajdziesz juz dobre warunki do zrobienia zdjęcia, wystarczy, że na chwile włączysz się do zabawy razem z nim. Kiedy mówimy o dziecku kilkuletnim, które po prostu mówi, że „nie chce już zdjęć” i koniec, żadne nagrody go nie namówią, a jeśli wcześniej jeszcze próbowałaś je przekupić, ale nie dotrzymałaś obietnicy, to lepiej w ogóle nie idź w tym kierunku. Jeśli chcesz zrobić dziecku fajne zdjęcie, postaw je w kuchni na wprost okna, stań obok, tak , aby naturalne światło oświetlało buzię z boku . Ubierz tak, jak lubisz najlepiej. Polecam ubranka bez napisów i bez wzorów w kolorach ziemi, czyli szarości, beże, biel. Wiem, że trudno mieć pod ręka takie gładkie ciuszki, ale jeśli będziesz o tym myślała przy kolejnych zakupach, z pewnością uda ci się kupić coś na okazje takich zdjęć. 

Gdy maluch już ubrany usiądzie na blacie w kuchni, albo prze zlewie i zacznie prawdziwa zabawę w master Chefa – nie ma możliwości, aby nie udało ci się zrobić uroczego zdjęcia, które będzie ci przypominało ten fajny dzień.

Fotograf Nowy sącz Katarzyna Kruz-Kmiecikfotograf Nowy Sacz Katarzyna Kruz-Kmiecik[/caption

 

2, przebieranki

Dla dziewczynek to przecież istna frajda. Cokolwiek nie zaproponujesz z przebieranek- one to uwielbiają, ty wówczas masz możliwość zrobienia fajnego zdjęcia. Zobacz poniżej To jest jedno z moich ulubionych zdjęć. Moja córka po prostu zaczęła malować się moją szminką. Wystarczyło, że zawiązałam jej włosy w koka i podwinęłam rękawy mojego – za dużego na nią swetra. Okno mam za sobą-więc światło fajnie oświetla jej buzię i zdjęcie do albumu jak znalazł.

 Fotograf Nowy Sącz Katarzyna Kruz-Kmiecik Fotograf Nowy Sącz Katarzyna Kruz-Kmiecik

3. wesoła kąpiel

Taka oto niby zwyczajna sprawa, ale jednak. Podczas takiej kąpieli można naprawdę zdziałać wiele, zerknij na zdjęcie na samym dole. Moja córka podawała mi gumową zabawkę , a ja ciągle jej wrzucałam do wanny. Schyliłam się tak, aby nie było widać jej całej, tylko chciałam zachować perspektywę z wysokości jej oczu. Lubię to zdjęcie, bo jest bardzo naturalne, przypomina mi tamten dzień, który już dawno poszedł by w niepamięć, przecież dni takich jest od groma, ale dzięki tej fotografii mam go w pamięci cały czas, a moja już 5 letnia córka bardzo chętnie ogląda swoje zdjęcia , jak była jeszcze mniejsza.

4. na rękach u mamy

Noworodki i maluchy do 8 miesiąca życia, najlepiej jest fotografować na rękach u mamy. Jeśli jesteś mama i masz w domu takiego malucha, wystarczy, gdy owiniesz go w jasny koc, usiądziesz przy oknie , na fotelu, kanapie czy nawet na podłodze, a od góry ktoś zrobi ci zdjęcie. Aparatem bądź  smartfonem. Pamiętaj o zasadzie, że ciemne kolory zabierają światło, natomiast białe oddają je. Zawsze więc szukaj do takiego zdęcia jasnych kocyków i owijek.