5 błędów początkującego fotografa, których nie powinnaś popełniać.

# 1

NIE MAM ODPOWIEDNIEGO SPRZĘTU, DLATEGO ZDJĘCIA MI NIE WYCHODZĄ

Często uważasz, że mając odpowiedni aparat, obiektyw i inne akcesoria za duże pieniądze- twoje zdjęcia będą dużo lepsze, a może nawet idealne i profesjonalne. To jest pierwszy błąd jaki popełniasz. Sprzęt abolutnie nic nie pomoże, jeśli nie nauczysz sie podstaw kompozycji, parametrów oraz nie będziesz umiała rozpoznawać warunków oświetleniowych. Mówiąc prościej: nawet najlepszy obiektyw , czy aparat, nie zrobi za ciebie zdjęcia. najlepszym przykładem jest to, jak różne są zdjęcia – w tych samych warunkach, lub w tym samym miejscu, gdy robią je różni ludzie. każdy ma inne oko , inaczej widzimy daną scenę, mamy inną wrażliwość i wyczuwamy różne emocje. Dlatego swojego fotografa powinno się wybierać nie szukając najtańszej opcji, ale szukając wersji idealnie dopasowanej do siebie.

#2

NIE MUSZĘ SIĘ UCZYĆ, PONIEWAŻ WYSTARCZY, ŻE ZACZNĘ ROBIĆ ZDJĘCIA I SAMO WYJDZIE

To jest drugi błąd, który często popełniasz. Samo oglądanie zdjęć u innych, obserwowanie profili na instagramie, czy zachwycanie się pracami innych fotografów-nie wystarczy. Nie będziesz wiedziała, jakie popełniasz błędy, ani jakie techniki mogą przybliżyć cię do twojego wymarzonego zdjęcia, gdy nie będziesz się uczyć. Poznanie technik fotografowania, ale też nauka kompozycji, rozpoznawania warunków oświetleniowych jest bardzo ważne. Uczestniczenie w warsztatach fotograficznych, czy kursach rozwija kreatywność i wyobraźnię. Możesz spojrzeć zupełnie w inny sposób, dojrzeć dużo więcej. jest wiele stron poświęconych fotografii, a każdy fotograf ma swoje spojrzenie artystyczne, a dzięki temu, że uczestniczysz w warsztatach, nie tylko rozwijasz swoją wiedzę techniczną, ale wchodzisz też na coraz to wyższy poziom artystyczny.
poradnik photo
poradnik photo
 

# 3 NIEZNAJOMOŚĆ USTAWIEŃ APARATU

PORADNIK PHOTO
fotograf Nowy Sącz

Jeśli nie znasz swojego sprzętu, którym fotografujesz, nie zrobisz nigdy takiego zdjęcia o jakim marzysz. Często zdarza się początkującym osobom, ze robią zdjęcia po prostu intuicyjnie, nie zwracając uwagi na ustawienia. Obecnie-nawet w smartfonach możesz ustawić sobie odpowiednie parametry, ale powinnaś znać techniczne możliwości swojego sprzętu. Co to jest przysłona, czas naświetlania, albo  BALANS BIELI ,powinno być podstawowym minimum dla ciebie. (O balansie bieli możesz poczytać w moim poprzednim wpisie tutaj : balans bieli)

Znajomość wszystkich opcji, oraz wszystkich możliwości, jakie daje nam obecnie technika, jest ważna, ponieważ robiąc zdjęcie, dzięki odpowiednim ustawieniom, możesz otrzymać spektakularne efekty. Jeśli chcesz portret z rozmytym tłem, wiesz jak ustawić przysłonę, gdy chcesz, aby dziecko jadące na rowerze, nie było zamazane-też będziesz wiedziała, jakiego czasu naświetlania użyć, a gdy zdjęcia wychodzą żółte- to wiesz, że należy ustawić odpowiedni balans bieli. To wszystko jest bardzo ważne, a ty jesteś dużo spokojniejsza, gdy wiesz, że odpowiednimi ustawieniami, możesz osiągnąć taki efekt o jaki dokładnie ci chodzi.
 
# 4 KRZYWE ZDJĘCIA
 

 

Kolejnym ważnym błędem jest robienie krzywych zdjęć. Aparaty jak też smartfony oferują już wyświetlanie poziomicy, siatki na monitorze lub w wizjerze. Na początku swojej drogi-warto z tej funkcji korzystać. Choć ja korzystam  z tej funkcji cały czas. Jest to dla mnie spore udogodnienie, pomaga zachować odpowiednie kadrowanie, ale też pozwala na ekperymentowanie z kompozycją.  Łatwiej wyznaczyć  możesz mocne punkty kadru, zerknąć ogólnie na cały obraz dzieląc go na odpowiednie części kadru i umieszczając w mocnym punkcie swój obiekt do fotografowania.         

 

  • # 5 INTENSYWNA POSPRODUKCJA

Pamiętaj, że programy do obróbki graficznej zdjęcia są dla nas potrzebne po to, aby poprawić pewne elementy wg naszego gustu. Tak jak malarz artysta używa różnych pędzli, tak każdy fotograf inaczej widzi daną scenę, a obróbka pozwala mu wydobyć „to coś” z fotografii. I tutaj wychodzi nam kolejny błąd początkujących fotografów- zbyt mocna obróbka. Za duże kontrasty, prześwietlenia, brak szczegółów w czerniach, albo w bielach. To wszystko powoduje , że zamiast pięknego zdjęcia- możesz otrzymać jego karykaturę i przemalowany obraz. gdy sięgasz po narzędzia do obróbki, często zachwycasz się ich możliwościami, ale oko bardzo szybko się przyzwyczaja, więc ciągle dokładasz nasycenia, czy kontrastu. Zdjęcie nie wygląda wówczas naturalnie, a jego jakość również daje wiele do życzenia. pamiętaj więc o utrzymywaniu równowagi.

 

Jeśli pomogłam ci choć trochę, oraz wykorzystasz tą wiedzę – bardzo chętnie obejrzę twoje dzieło. Możesz opublikować swoje zdjęcie używając #kasiakruzfotografia oraz #poradnikphoto , a ja wówczas chętnie podpowiem, co poprawić lub będę pełna zachwytu do twojej twórczości. Do zobaczenia