Co to jest balans bieli i jaki ma wpływ na zdjęcie ?

DLACZEGO WYCHODZĄ ŻÓŁTE ,LUB NIEBIESKIE  MOCNO NASYCONE ZDJĘCIA ?

Dzisiaj pochylimy się nad pojęciem balansu bieli. Oczywiście jeśli jesteś początkującym fotografem, masz ochotę zacząć swoją przygodę ze swoją lustrzanką, lub po prostu jesteś ciekawa „jak to się robi” to ten wpis jest dla ciebie. Jeśli jednak masz za sobą już doświadczenia fotograficzne, wiadomości tu zawarte mogą wydawać się dla ciebie zupełnie podstawową wiedzą,  a wszystko to z pewnością już wiesz. 

Tak więc , jeśli zaczynasz, zapraszam cię Droga Mamo do przeczytania tego poradnika, a twoje domowe zdjęcia mają szansę zdecydowanie się polepszyć.

Często fotografujemy w domu lub innych pomieszczeniach z oświetleniem sztucznym. Szczególnie w warunkach jesiennych lub zimowych, kiedy tego słońca i światła jest jak na lekarstwo. Przychodzisz do domu po pracy, po 16:00 na próżno szukać pięknych promieni słonecznych, które królują na instagramie. Nie zastanawiasz się wtedy, czy te wszystkie zdjęcia nie są przypadkiem robione hurtem w niedzielny poranek? Nawet jeśli tak ci się wydaje to uwierz mi, że odpowiednie ustawienia w twoim aparacie – potrafią zrobić wiele. Dzisiaj zaczniemy od pojęcia balansu bieli. 

SŁOWNIK TERMINÓW FOTOGRAFICZNYCH – BALANS BIELI

Balans bieli to nic innego jak tzw. równoważenie, czyli proces służący dopasowaniu kolorystyki zdjęcia do temperatury światła , które oświetla fotografowaną scenę. Chodzi o to, że nasz mózg ten sam przedmiot lub tą sama postać, w różnych warunkach oświetleniowych, czyli w ogrodzie w pochmurny dzień, lub na plaży w słoneczny dzień lub w pokoju gościnnym na urodzinach babci – widzi tak samo, ponieważ „dopasowuje” barwę otoczenia. Nasz aparat tego nie potrafi. Musimy mu podpowiedzieć, jaką temperaturę barwową ma otoczenie , sceny, którą fotografujemy.
 

ŻÓŁTE LUB NIEBIESKIE ZDJĘCIA

                                                              ciepłe barwy 

 

                                                              zimne barwy zimne

 

Efekt taki otrzymasz właśnie wtedy, gdy na swoim aparacie ustawisz balans bieli : zachmurzone niebo, a zrobisz zdjęcie w salonie przy żółtym świetle. Ponieważ dajesz komunikat : „tutaj jest pochmurno, należy ocieplić scenę” twój aparat dokładnie to zrobi.  Otrzymasz przesycone, żółte zdjęcie. Taki efekt często jest obserwowany w fotografii z uroczystości rodzinnych w kościele. Np. chrzest, ślub czy jubileusz. Jeśli taki właśnie miałaś problem : to teraz już wiesz dlaczego. 

Jeśli zrobisz odwrotnie i wychodząc do ogrodu w ciepły, ale pochmurny dzień, twoje ustawienia balansu bieli wylądują w pozycji : światło żarowe, twój aparat odczyta ten komunikat : „jest tu dosyć ciepłe światło, należy je ochłodzić, aby nie wyszło zbyt żółto” i wtedy dostajesz zdjęcie z odcieniami niebieskimi, ponieważ w zachmurzonym ogrodzie jest już i tak wiele zimnych odcieni . Najlepszym przykładem są zdjęcia znad naszego Bałtyku, tam zwykle jest niebo raczej zachmurzone i większość waszych  zdjęć, które obserwuję, mają odcień zimny.

Pamiętaj zatem, jeśli ustawisz balans bieli np. na światło żarowe, ale w przypływie emocji zapomnisz o tym i wybiegniesz do ogrodu robić zdjęcia- z pewnością efekt będzie niezadowalający. 

 

Kolor oczywiście jest najważniejszy, pamiętaj o tym. Zerknij jakie barwy najlepiej wyglądają w białym otoczeniu. zastanów się czy chcesz zdjęcie kolorowe, czy też w biało-beżowym klimacie.

METODY DOBORU BALANSU BIELI

    • automatyczny balans bieli jest obecny praktycznie w każdym aparacie cyfrowym. W tym przypadku oprogramowanie aparatu stara się wykryć najjaśniejszy obszar zdjęcia, interpretując go jako neutralnie szary i dopasowując do niego intensywność kolorów.

    • predefiniowane ustawienia balansu bieli zestaw gotowych ustawień balansu bieli, typowych sytuacji oświetleniowych. Obejmuje najczęściej: światło żarowe, światło jarzeniowe (często w kilku odmianach), światło błyskowe, oraz światło słoneczne – najczęściej w odmianach bezpośredniej, pochmurnej i w cieniu. Ustawienia te znajdziesz u siebie w aparacie , ukryte pod symbolami graficznymi m.in mogą to być słońce, chmura, błyskawica, czy żarówka.

    • ustawienie według wzorca opcja ta pojawia się w bardziej zaawansowanych modelach aparatów cyfrowych. W tym wypadku należy wybrać białą kartkę papieru, która służy jako wzorzec. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

    • ręczny dobór balansu bieli w zaawansowanych aparatach cyfrowych mamy również możliwość określenia konkretnej temperatury barwowej w kelwinach. Przede wszystkim jest to fotografia studyjna przy wykorzystaniu lamp o ściśle określonej (i stałej) temperaturze barwowej.

POSZUKAJ SWOJEGO STYLU

Pamiętaj, że najlepiej jest znaleźć swój osobisty styl. Ciepłe lub zimne fotografie są charakterystyczne dla niejednego twórcy, a dla innych fotografów to jest częsty dylemat. Oko ludzkie lubi przyzwyczajać się do obrazów, dlatego często pragniemy jakiejś zmiany w naszym stylu. Odpowiednie ustawienie balansu bieli , zgodne z twoim okiem, zdecydowanie pomoże w fotografowaniu i uzyskaniu efektu o jakim marzysz.




Jeśli pomogłam ci choć trochę, oraz wykorzystasz tą wiedzę – bardzo chętnie obejrzę twoje dzieło. Możesz opublikować swoje zdjęcie używając #kasiakruzfotografia oraz #poradnikphoto , a ja wówczas chętnie podpowiem, co poprawić lub będę pełna zachwytu do twojej twórczości. Do zobaczenia